Dieta ketogenna

W Polsce jest ok. 120 000 pacjentów z padaczką oporną na leki. Od wielu lat, mimo rozwoju medycyny, u około 30% chorych nie udaje się zatrzymać napadów padaczkowych metodą farmakologiczną. Jest to duża liczba pacjentów, którzy wymagają jeszcze większej uwagi medycznej. Szansą dla nich na zatrzymanie napadów może być dieta ketogenna.

Dieta ketogenna jest uznaną na całym świecie niefarmakologiczną metodą leczenia padaczki lekoopornej stosowaną w ponad 60 krajach. Należy podkreślić, że jest to metoda leczenia, a nie odżywiania, która może być stosowana tylko pod ścisłym nadzorem lekarza i dietetyka. Stanowi formę leku w terapii padaczki lekoopornej, która jest chorobą albo pojawia się jako objaw chorób neurologicznych czy rzadkich chorób metabolicznych. Dieta ta jest dietą wysokotłuszczową, niskowęglowodanową, normobiałkową, z dostosowaną do potrzeb dziecka ilością kalorii.


U KOGO I KIEDY STOSOWAĆ?
Dietę ketogenną należy rozważać u każdego dziecka chorego na padaczkę, u którego dotychczas stosowana farmakoterapia 2-3 lekami przeciwpadaczkowymi nie była skuteczna. Można ją traktować jako lek wszystkich typów napadów padaczkowych (z wyjątkiem objawowych, możliwych do leczenia neurochirurgicznego), jednak najlepszy efekt widoczny jest w napadach uogólnionych. Badania naukowe donoszą, że dieta ketogenna szczególnie skuteczna jest w niektórych zespołach padaczkowych, np. zespół Doose, zesół Dravet, zesół Westa, a także w super opornym stanie padaczkowym. Stanowi leczenie z wyboru w dwóch wrodzonych schorzeniach metabolicznych: w deficycie transportera glukozy (GLUT1) oraz deficycie dehydrogenazy pirogronianowej. Może być stosowana w każdym wieku, od okresu noworodkowego do dorosłości, niezależnie od zaburzeń neurorozwojowych, także przez PEG. Warto dodać, że wcześniejsze zastosowanie diety ketogennej w leczeniu padaczki zwiększa jej skuteczność.
Doktor Marek Bachański w wykładzie “Dieta ketogenna w leczeniu padaczki opornej na leki” wygłoszonym na II Kongresie Fundacji Jesteśmy Pod Ścianą o chorobach rzadkich przytacza historię swoich dwóch pacjentów z niedoborem transportera glukozy (GLUT1). Pierwszy pacjent – późno rozpoznany, lat 29, zastosowana dieta ketogenna łagodzi jedynie dolegliwości. Nawet odpowiednio dobrane leczenie – w tym wypadku dieta ketogenna – nie jest w stanie cofnąć 25 lat zmian, jakie nastąpiły w przebiegu choroby. Drugi pacjent – rozpoznanie w wieku 3 lat, leczenie dietą ketogenną, aktualnie prawidłowy rozwój. Postawiona diagnoza pozwala dobrać właściwą terapię.


DIETA KETOGENNA – CZY TYLKO W LECZENIU PADACZKI?
Coraz liczniejsze doniesienia pokreślają pozytywny wpływ diety ketogennej na przebieg innych schorzeń takich jak: autyzm, choroba Alzheimera, guzy mózgu i inne schorzenia onkologiczne, udary mózgu i uszkodzenia rdzenia kręgowego.


ODMIANY DIETY KETOGENNEJ

  • Najczęściej stosowana jest klasyczna dieta ketogenna oparta na długołańcuchowych kwasach tłuszczowych (LCT) stosowana w proporcji 4:1 lub 3:1 (tzn. na każde 4 g lub 3 g tłuszczu przypada 1 g łącznie węglowodanów i białek)
  • Dieta MCT oparta w większości na średnio łańcuchowych kwasach tłuszczowych (MCT)
  • Modyfikowana Dieta Atkinsa
  • Dieta oparta na produktach z niskim indeksem glikemicznym (LGIT)

Źródło:
https://dieta-ketogenna.pl/uploads/files/ad5d044917e093633b7abf4c01a34e9a9774bb23.pdf?fbclid=IwAR1q8h0_zMMdvg_YTGiWrDzGVA83XluKFtLgmqGAqtVrUuYR7dw3WbdtwDw
wykład lek. Marka Bachańskiego “Dieta ketogenna w leczeniu padaczki opornej na leki”, II Kongres Fundacji Jesteśmy Pod Ścianą “Choroby rzadkie – spojrzenie z wielu perspektyw”, Kraków 2023

Wpis powstał wyłącznie w calach informacyjnych i nie ma na celu zastąpienie profesjonalnej porady, diagnozy lub leczenia.