Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie. Cierpi na nią ok. 1% naszego społeczeństwa. Jest to przewlekła choroba mózgu objawiająca się występowaniem cyklicznych napadów padaczkowych będących wynikiem nadmiernych wyładowań komórek nerwowych.
W starożytności choroba ta była przypisywana bogom i opętaniu przez demony, co powodowało, że osoby cierpiące na epilepsję budziły strach i izolację. Pierwszą osobą, która uważała, że padaczka ma swoje podłoże w mózgu, był grecki filozof Hipokrates (460-377 p.n.e.). Hipokrates postawił hipotezę, że padaczkę można wyleczyć tak jak inne choroby, chociaż gdy stanie się przewlekła, nie będzie już uleczalna. Grecki lekarz był także jednym z pierwszych, który wprowadził pojęcie padaczki pourazowej; poprzez obserwacje urazów głowy zaobserwował drgawki, które zawsze występowały po stronie przeciwnej do rany głowy. Niestety jego hipoteza przez wiele następnych stuleci miała niewielki wpływ na wiarę w zjawiska nadprzyrodzone.
Hipokratesowski pogląd, że padaczka jest chorobą mózgu, w końcu zaczął zyskiwać na popularności w Europie, począwszy od XVII wieku. W 1849 roku dr Robert Bentley Todd przedstawił pogląd, że mózg funkcjonuje dzięki sile elektrycznej i postawił hipotezę, że przyczyną drgawek mogą być „wyładowania elektryczne” w mózgu. John Hughlings Jackson (1835-1911) położył naukowe podstawy epileptologii, a także badał lokalizację zmian chorobowych, które mogą powodować drgawki. Ok. 80 lat później Hans Berger wynalazł ludzki elektroencefalogram, który pozwolił mu potwierdzić, że drgawki są wynikiem nieprawidłowej aktywności elektrycznej mózgu. W 1935 roku William Lenox wykazał, że w czasie napadu nie zachodzi żadna zmiana w mózgowym przepływie krwi u pacjentów, co ostatecznie obalało powszechne przekonanie o naczyniowej etiologii padaczki. Wykazał także nieprawidłowe zmiany elektryczne przed drgawkami, które nasiliły się podczas napadu, co zaproponował jako nową etiologię padaczki.
PADACZKA – PRZYCZYNY
Padaczka może mieć wiele przyczyn, m.in.:
- strukturalne,
- genetyczne,
- zakaźne,
- metaboliczne,
- immunologiczne.
Przykłady obejmują:
- uszkodzenie mózgu z przyczyn prenatalnych lub okołoporodowych,
- wrodzone nieprawidłowości lub schorzenia genetyczne powiązane z wadami rozwojowymi mózgu;
- poważne urazy głowy;
- udary ograniczające dopływ tlenu do mózgu;
- infekcje mózgu, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu,
- niektóre zespoły genetyczne,
- choroby neurozwyrodnieniowe,
- guzy mózgu.
PADACZKA – CIEKAWOSTKI
Około 1 na 100 osób cierpi na padaczkę, a spośród tych osób aż do 5% cierpi na padaczkę światłoczułą.
Na padaczkę choruje około 50 milionów osób na świecie.
Na padaczkę cierpieli m.in.: Fiodor Dostojewski (pisarz), Maggie McEleny (pływaczka paraolimpijska), Prince (piosenkarz), Nel Abercrombie (były gubernator Hawai) czy Danny Glover (aktor).
Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8051941/
https://epilepsysociety.org.uk/…/epilepsy-facts-and-myths